Very-Top-Banner-for-newsletter.png


mighty nest giveaway collage 1 for instagram.png



gluten free recipes for kids

Categories

Archive

To place an ad on this site, please visit The Blogger Network

Sponsors

Add to Recipe Box

Budget Friendly Snacks

My per snack limit has been $0.20 per item.  But its becoming increasingly difficult for me to find snacks under twenty cents.  Here is what we like to snack on:

  • Whole wheat mini bagels (0.25 per bagel)
  • String cheese (0.30 at the grocery store, 0.17 at Costco)
  • Granola bars (0.22-0.48 per granola bar)
  • yogurt (0.25 only if I give them 4 oz at a sitting)
  • Apple (although I paid 0.88 per pound today, 1 apple ended up costing $0.43. And to think I find apples with one bite out of it all over the house!!!  That's almost 0.50 in the garbage.)
  • Bananas; Today at 0.67 per pound, each banana cost 0.28!
  • Even bread was 0.09 per slice today.   When they have 2 pieces of toast at a sitting, That is cutting it close.  Cereal I try to get for ten cents per oz. It takes dilligent calculating to get that price.

Do you see my frustration!!  I can't cut them off from snacking altogether (although it has crossed my mind).  I made muffins last night for snacking, but they are already gone.  Maybe I need to double and triple my recipes so there is less kitchen time.  

So, I made granola bars, cause that is a perfect snack, I have LOADS of Oats.  It only took me about 5 minutes to mix it up, and twenty minutes to bake.  This time I added sunflower seeds and sesame seeds, and I used almond extract instead of vanilla.  Homemade granola bars today were $0.09 per bar.  No added fats, and the only sweetner was honey. 

PS This recipe is very dry.  You really need to use your hands to get it mixed up and pressed into the pan.

Related Posts and snack ideas:

Today's star; the granola bar

Cheese and olive snack

Celery Dip

Be Sociable, Share:
             

Sign up for our newsletter and get out 21 Day Picky Eater Transformation guide, FREE!

picky-eater-image-square.png

Comments

Emily
12/02/2008 3:39pm
Could you squeeze it all together by kneading the dough in a ziplock bag? I might try it... my mom used to do that with meatloaf.
12/02/2008 4:40pm
I'm a big fan of the mini whole wheat bagels for snacks too. I also need to try making some granola bars. I hear they are easy and really good!
12/02/2008 8:44pm
Emily, i guess you could squeeze it in the bag, but even putting it in the pan, its really flowery. You almost don't think its going to work out, but somehow it does. Blake, my kids love their bagels warmed up just slightly with a little honey. I love them toasted with some spray butter.
12/03/2008 6:09am
I don't know if your kids like plain yogurt, but I just made some in the crockpot and it comes out to about 2.5 cents per ounce. Add a little honey and vanilla and my kids like it. It seems like even with the honey and vanilla it should be cheaper than $0.25 per 4 ounces....maybe not, I don't know, but I thought I'd mention it.
12/03/2008 6:18am
I love it!! Thank you for telling me Alex. Where did you get the recipe? I really would like to try it. Do you have a link to a recipe, or can you email it to me?
LaDonna
12/03/2008 7:19am
Hi! I love reading your blog. You have some really great ideas geared toward helping kids eat healthy. I was going to send an email but I can't find a link to do so so hopefully you will read this. Do you think you could blog about healthy eating and toddlers? Getting my kids to eat vegetables is like pulling teeth. Also have you ever heard of replacing your cooking oils with coconut oil?
12/03/2008 12:15pm
Amy, here's the link to the yogurt in the crockpot recipe that I found. The yogurt is a little bit thinner than what you would buy at the store, but from what I read in the comments section, you can add dry milk powder or gelatin to thicken the yogurt, or leave it fermenting for longer than 8 hours (but the last suggestion will make it more tart). Also, you can freeze the first batch in 1/2 cup portions to save as a started for future batches of yogurt, or you can purchase a new started every couple of batches. I hope you enjoy it! http://crockpot365.blogspot.com/2008/10/you-can-make-yogurt-in-your-crockpot.html
12/03/2008 12:16pm
Sorry, that was supposed to read "starter" not "started" in the last post. :)
12/03/2008 2:22pm
I know! The snacks, they're so hard, and they go so fast! My kids are like me - picky and easily bored with the same food - so I'm trying to be creative for them. I'm not nearly as good as you with my snack budget, though. How does edamame come out price wise? My kids like to snack on that (NOT pre-shelled, though!). Love the ideas! Keep them coming!
Susan
12/03/2008 2:59pm
there's always popcorn!
12/03/2008 4:35pm
Hi LaDonna, Toddlers sure can be stubborn, can't they? My 3 year old neice tells me know every time I ask her if she wants some carrots. I will try to remember some things we did when my kids are toddlers and get back to you. As far as coconut oil... as far as I know it has a high saturated fat content. Although the fat doesn't come from an animal source, all saturated fat should be kept to a minimum. For baking we prefer canola oil. Thanks for the link Alex!
Donna
12/03/2008 5:42pm
I read "The Coconut Oil Miracle" (from the library) and it changed my mind about coconut oil. Most people have been influenced by the media which is controlled by the strong sugar and corn industries. You can check out these sites: http://tinyurl.com/5en5l9 http://www.coconutoil.com/ http://www.coconut-connections.com/ Always something new! Thanks for the granola bar recipe...I have been looking for a nice one!
Jamie
12/03/2008 7:58pm
I too was going to suggest homemade yogurt. Super easy and even cheaper when you make it with powdered milk. (hooray for rotating food storage) I don't even buy yogurt at the store anymore. I have a yogurt maker (which basically just keeps the yogurt at the correct temperature) but I also just use a heating pad wrapped around a quart mason jar with the yogurt in it and it works perfectly. My kids also really like applesauce. I just buy the big jars for about $1.50 and I think there are 11 servings per jar. Cheaper than an apple that they only eat 1/2 of anyway. I also make and freeze muffins and pancakes. I make mini-muffins a lot because they're more likely to eat a whole one and I don't have a lot of waste. Love the ideas from you and everyone.
12/04/2008 10:20am
Amy - I need to be more like you. My problem is, I lack the energy it requires to keep food and snacking into a small budget... yet I really NEED to do it. I can't stand doing math, so sometimes I just feel like ignorance is bliss. I envy your energy toward sticking to a food budget and I want you to somehow zap that into my own brain. Could you please figure out how to do that? LOL! P.S. I've never been one to make my own homemade salad dressings, but I tried both of your last dressing recipes and they are delicious! I just have one question though... even with the sugar and miracle whip are they still healthier for you than say just a low-fat version of dressing? I really hope so, so please tell me yes! :)
12/04/2008 1:53pm
Liz, I know its frustrating and time consuming. That's what I like about Costco. On their price tags, it breaks down their 'per item or ounce' price.. they do it for you. Walmart does too actually. So its easy to scan the granola bars and see what you are paying per bar, or whatever it is. But I also bring a calculator ALWAYS! Plus, the dressings, definitely healthier because you are not adding HFCS which is in most of your low-fat varities, you can control the amount of salt that is in your dressing, and if you are adding mayonnaise, you can make your own, or find the healthiest version your family likes and avoid the hydrogenated fats. So I would say 99.9% of the time, its healthier to make your own.
Ruth
12/09/2008 9:55am
The most inexpensive (in the long run), and healthiest, snacking solution is to plant your own fruit trees, berry bushes, grape vines, and vegetable garden. Eat it fresh in the summer (for free!), then bottle what's left to keep you for the winter. Requires some initial investment, but in the long run, well worth it.
02/08/2009 11:03am
[...] LaDonna asked if I would talk about feeding those stubborn but adorable toddlers, but I really couldn’t remember much of our toddler days.  That’s when I turned to toddler expert, dancer, housewife, primary president, neighbor and friend EMILY!  Here is what she wrote for LaDonna and all those having trouble feeding toddlers. [...]
05/20/2009 7:58am
[...] Mid-afternoon, another!  As soon as I calculated the damage, I had to put a stop to it.  At my threshold of 0.20 per snack, times three kids, three times a day, we are spending $54 a month on snacks! You  know what I [...]

Leave a comment

Name
Email
URL
 
Security Code captcha
  Notify me of activity on this blog post